Anasayfa » Yaylalarımız » Kirpiyan Yaylası

Kirpiyan Yaylası

Arkadaşlarınızla PaylaşınShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Kirpiyan Yaylası

Geyve’den 28 km (1.5 saat) mesafede olan Kirpiyan Yaylası, Karapürçek-Güçücek’ten ise 20-22 km (1 saat) mesafededir. Taraklı istikametinde Doğantepe yol ayrımından sola dönülerek Kamışlı Köyü yolu boyunca devam edilir. Kamışlı’ya gelmeden sağa ayrılan yola sapılarak Kirpiyan yaylasının yoluna ulaşılır. Kürklü Köyü bu yol üzerindeki son köy olup buradan Kirpiyan Yaylası ve daha da ilerleyerek Karagöl Yaylası’na ulaşılabilir.

Ramazan ayından sonra henüz tatil planı yapmayanları, deniz ve kumdan başka alternatif arayanları ve doğa ile baş başa kalmak isteyenleri buz gibi suyu, serin havası ve muhteşem güzellikteki yaylalar bekliyor. Sakarya’da bulunan 20’yi aşkın yayla doğal güzelliğiyle göz kamaştırırken henüz insan eli değmemiş çevresi de keşfedilmeyi bekliyor.

Hava sıcaklıklarının bunalttığı bu sıcak yaz günlerinde serinlemek, rahat bir nefes almak için artık ulaşımı çok kolay olan yaylalara çıkmak, doğa ile baş başa kalmak, ahşap kulübelerde konaklamak mümkün. Sakarya’da birbirinden güzel, tertemiz havaya sahip 22 yayla misafirlerini bekliyor. Bu yaylalardan sadece biri olan Akyazı ilçesinin 40 kilometre güneyinde yer alan Acella Yaylası, muhteşem doğasıyla mest ediyor. Dev ıhlamur ağaçları, birbirinden güzel mis kokulu çamları, orman gülü ve bodur şimşir ağaçları ile dikkat çeken Acella, serin sularıyla da ferahlatıyor. Yaylanın tam ortasında bulunan Enişte Deresi ise yaylaya başka bir güzellik katıyor. Kuş seslerinin eksik olmadığı yayla huzur veriyor. Yaylanın en üst noktasında yer alan bölgedeki ahşap kulübelerde elektrik de bulunmuyor. Şehrin gürültüsünden kaçıp, sadece doğanın sesini dinlemek isteyenler için Acella tüm cömertliğini sergiliyor. Yaylada çadırda kalmak istemeyenler için küçük ahşap kulübeler gece konaklamayı kolaylaştırıyor.

Yaylalara günü birlik turlar ya da özel araçlarla kolayca ulaşılabiliyor. Yaylalarda ayrıca yöresel şenliklerde düzenleniyor. İstanbul’a oturanlar için de Sakarya yaylaları bu metropol kentin arka bahçesi kadar yakın bulunuyor. İstanbul’dan Sakarya’nın en uzak yaylasına ulaşmak en çok 3 saati alıyor. İstanbul’un gürültüsünden kaçıp doğanın sesini dinlemek isteyenlere Yayalar kucak açıyor.

kir-439116 kirpiyan-yaylasi-sakarya-03

Yazar: admin
Etiketler