Anasayfa » Yaylalarımız » Karagöl Yaylası ve Göleti

Karagöl Yaylası ve Göleti

Arkadaşlarınızla PaylaşınShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Karagöl Yaylası ve Göleti

 Adapazarından yaklaşık 60 kilometre mesafedeki Hacıyakup Paşalar köyünden Tuzla köyüne doğru sapılır, 20 kilometre kadar ilerledikten sonra Tuzla Köyüne varılır. Tuzla köyüne 1,5 kilometre mesafededir.

Karagölü gölet ve yayla kısmı olarak ikiye ayırabiliriz. Gölet yaz kış su bulundurur. Yayla ise karların erimesinin ardından bir süre sular altında kalır.

karagöl yaylası

Gölet ilkbahar ve yaz aylarında, özellikle haftasonları piknikçilerin sıkça tercih ettiği bir yerdir. Bu nedenle yayla ve çevresinde kamp kurmanızı tavsiye ederiz.

Size günlük yaşamın sıkıntılarını doğada eritmeniz için özel bir alternatif sunuyoruz.  Siz de şehir hayatının karmaşasından kurtulmak, kendinizi temiz havada, doğal hayatın içinde hissetmek istiyorsanız; bir önerimiz var: Karagöl Yaylası…

Bu hafta Karagöl Yaylası’ndaydık. Karagöl  Yaylası’yla ilgili bilgileri ve resimleri sizler için hazırladık ve derledik. Birçok kimsenin gidip göremediği, hatta varlığından bile haberdar olmadığı bu doğa harikasını sizin de görmenizi tavsiye ederiz.

Bu yöreye Karagöl denmesinin nedeni; yağan yağmurların yayladaki çukurlara dolmasıdır. Uzaktan tıpkı bir göl gibi görünmesinden dolayı da yerli halk bu ismi vermiştir.

Nerededir?

Karagöl yaylası Taraklı’ da olup yaklaşık 1150 metre yüksekliğindedir. Yaylaya Kemaller Köyü’nden çıkılır. Köyden sonra iki saatlik bir tırmanışla Karagöl yaylasına varılabilinir. Alanı çok geniş bir yayladır. Yayla bir uçtan diğer uca bir saatte geçilir.

Karagöl yaylasının kuzeyinde, Akyazı ve köylerinin yaylaları yer alır. Kapıorman dağlarının bu zirveleri peşpeşe dizilen onlarca yayla ile donanmıştır. Kirpiyanı, Soğucak, Karagöl, Beygübet, Acelle, Sultanpınar bu yaylalardan yalnız birkaçıdır.

Nasıl bir yerdir?

Etrafı tamamen çam, kayın, köknar ve meşe ağaçları ile kaplı olan Karagöl Yaylası, 567 hektar genişliğindeki alanıyla, bol oksijenli havası ve soğuk içme sularıyla doğal bir tedavi merkezidir. İlkbaharda karların erimesiyle sularla kaplanan yayla, Nisan ayının ikinci yarısında, sular tamamen çekildikten sonra doğa harikası bir görünüme bürünmektedir. Yaylada her hafta cuma günleri pazar kurulur ve o gün akşama kadar çeşitli şenlikler yapılır.

Tamamen ahşaptan yapılmış yayla evleri ilgi çekmekle birlikte, son zamanlarda betonarme evler de yapılmaktadır. Her yıl yurt içinden binlerce insanımız burada kamp kurup konaklamaktadır.

Çok eski bir yerleşim olan bu köy civarında Roma dönemine kadar uzanan, izleri çok zor görülebilen tarihi kalıntılar vardır.

Yazar: admin
Etiketler