Anasayfa » Yaylalarımız » DAVLUMBAZ YAYLASI

DAVLUMBAZ YAYLASI

Arkadaşlarınızla PaylaşınShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

DAVLUMBAZ YAYLASI

Akyazı’nın Dokurcun Mahallesi sınırları içerisinde bulunan Davlumbaz Yaylası, bilhassa doğaseverlerin ve turizmcilerin ilgisini ve keşfini bekliyor

20’DEN FAZLA YAYLAR VAR
Türkiye hemen hemen tüm bölgesi yaylalarla kaplı doğa harikası bir ülkedir. Ancak, yayla turizmi Doğu Karadeniz Bölgesi hariç hak ettiği düzeyde değildir. Türkiye nüfusunun büyük bir bölümü Marmara Bölgesi’nde yaşamaktadır. Nüfus yoğunluğunun oldu bölgenin tam merkezinde bulunan Sakarya’nın güneyi yaylalar ile çevrilidir. Doğu Karadeniz Bölgesi yaylalarını aratmayacak güzellikte çok sayıda yayla vardır. Sayısı yirmiden fazla olan yaylalardan bazılar şunlardır; Acelle, Akar, Belengerme, Çiçekli, Çiğdem, Davlumbaz, Dikmen, Güzlek, Karagöl, Katırözü, Kırca, Soğucak, Sultanpınar, Turnalı, Yanık ve Yörükyeri. Her bir yaylanın kendine özgü özelliği ve güzelliği vardır. Ancak, Davlumbaz Yaylası’ının özelliği, güzelliği, dokusu ve kokusu bir başkadır. Yöre halkı tarafından “Dalımbaz” olarak isimlendiren Davlumbaz Yaylası, Akyazı’nın Dokurcun Mahallesi sınırları içerisindedir. Dokurcun’un tam güneyinde kalır. Dokurcun’dan yaklaşık 15 km uzaklıkta olup, yüksekliği 1400-1500 m arasındadır. İrili ufaklı çok sayıda tepe ve dere olmakla birlikte düz çimenlik alan da çoktur. Birçok hastalığa iyi geldiği kabul edilen alıç ağaçları ile kaplıdır.
NASIL GİDİLİR?
Davlumbaz yaylasına gitmek için en kolay ve kullanışlı güzergah Dokurcun Mahallesi’nden geçer. Dokurcun’a ise ulaşım oldukça basittir. Akyazı-Kuzuluk’a kadar duble yol vardır. Kuzuluk’tan sonra ise tek yönlü yol olmasına rağmen, yolun eğimi, virajları ve genişliği duble yolu aratmamaktadır.Kuzulk-Dokurcun arasındaki tek gidişli yol yakın zamanda duble yola dönüştürülecektir. Yol Kuzuluk’tan sonra Mudurnu Çayı’nın geçtiği vadiyi takip etmektedir. Doğanın tüm renklerini ve güzelliğini her mevsim bu vadide görebilirsiniz. Tavsiyem, Kuzuluk’tan sonra arabanızın vitesini düşürtmeniz ve Allah’ın verdiği güzellikleri seyrede seyrede yani temaşa ederek yolculuk yapmanızdır. Dokurcun’a geldikten sonra, mutlaka Mudurnu Deresi’nin kenarındaki bir kahvede çay molası vermenizi öneririm. Çınar ağaçların altında içtiğiniz çay, o ana kadar olan yorgunluğunuzu atacaktır.Yarım saatlik bir çay molasından sonra Akyazı Belediyesi ek binasının tam karşısındaki yola sapıyorsunuz. Bundan sonra yapmanız gereken yol ayırımlarında sürekli sola sapıyorsunuz. İlk sola sapacağınız yer Dokurcun’dan sonra yaklaşık 2 km sonra Yeniköy olarak adlandırılan yerden sola dik bir yol ayrımıdır. Dokurcun ilk önce nahiye idi. Çevresindeki yerleşim yerlerine köy deniyordu. Daha sonra belde oldu. Belde olunca köyler mahalle olarak adlandırılmaya başlandı. Uzun süre belde olarak kaldıktan sonra, büyükşehir yasası ile mahalleye dönüştü. Dokurcun mahalle olurken, ona bağlı yerleşim alanları sokak oldu. Halk arasında söylem kargaşası vardır. Örneğin Yeniköy artık sokaktır. Onun hemen üzerinde bulunan Habibler de sokaktır. Yeniköy’den döndükten sonra, Habibleri geçiyorsunuz. Karşınıza bir daha yol ayrımı çıkacaktır. Yine sola döneceksiniz. Dokurcun-Davlumbaz yolu yayla yolları içerisinde en düzgün yoldur. Bununla birlikte bu yazının hazırlandığı tarihlerde Orman Bölge Müdürlüğü tarafından yol genişletme ve aydınlatma çalışmalarına devam edilmektedir.

ORMAN YOLUNDA

Artık orman yoluna girmiş bulunmaktasınız. Mükemmel manzara içerisinde seyir ederken karşınıza yabani hayvanlar çıkabilir. Yol boyunca tali yollar karşınıza çıkacaktır. Siz ana ve işlek yolu ve daha önce söylediğim gibi yol ayırımlarında solu takip etmelisiniz. Çok çeşitli bitki örtülerinden geçerek yaylaya ulaştığınızda, zindandan aydınlığa kovuşmuş gibi hissedeceksiniz. Yaylaya çıkılan ilk yer yöre halkı tarafından “Doruk” olarak adlandırılmaktadır. Mis gibi kekik kokuları arasında o muhteşem manzarayı seyrederken fotoğraf çekerek bu anı ölümsüzleştirebilirsiniz. Mevsimine göre, başta çayır mantarı olmak üzere, çatalca ve kanlıca mantarı bulabilirsiniz. Doruk bölgesinin etrafında kuşburnu da bulunmaktadır. İsterseniz, kuşburnu da toplayabilirsiniz. Ekim ayından sonra alıçlar olmaktadır. Eğer alıç seviyorsanız, gezinizi bu tarihe göre ayarlamanız ve alıç toplamanız tavsiye edilir.

MUHTEŞEM MANZARA

Doruk bölgesinden sonra yaklaşık 500 metre yol aldıktan sonra yöre halkının yazları kaldığı yayla evlerinin olduğu bölgeye geliyorsunuz. Yolunuzun hemen üzerinde küçük şirin bir yayla camisi göreceksiniz. Yanında da tuvalet bulunmaktadır. İbadet ve diğer ihtiyaçlarınızı burada karşılayabilirsiniz. Yine yaklaşık 500 metre daha yol aldıktan sonra bayraklı tepeye geliyorsunuz. Bu bölgede yıllık yayla şenlikleri (kadırga) yapılmakla birlikte doğa severler piknik ve kamplarını burada yapmaktadır. Bölgede tam yayla havası ve dokusu vardır. Elektrik olduğundan, sokak lambasından da istifade edilmektedir. Piknik alanına çok yakın çeşme bulunması da piknik için ayrı bir avantajdır. Pikniğinizi ve eğlencenizi yaptıktan sonra, yaylanın muhteşem güzelliklerini görmek ve resim çekmek için gezintiye çıkmalısınız. Piknik yaptığınız yerin tam doğusunda meşhur Sülüklü Göl bulunmaktadır. Sülüklü Göl’ün tüm ihtişamıyla göründüğü zirveye ulaşmanız için yaklaşık beş yüz metre yürümeniz yeterli olacaktır. Davlumbaz yaylası pek fazla bilinmediğinden dolayı, çok sayıda doğa sever muhteşem manzaradan mahrum kalmaktadır. İnanıyor ve biliyorum ki Sülüklü Göl, en güzel buradan görülmektedir. Gerçekten Sülüklü Göl’ün güzelliğini görmek istiyorsanız, Davlumbaz yaylasına gitmeniz gerekecektir.

AĞAÇ EVLER

Davlumbaz yaylası; konumu, bitki örtüsü, dokusu ve kokusu bakımında tam gerçek bir yayladır. Zirvede geniş bir yeşillik alanı kapsamaktadır. Terapi yaylacılığın yapılabileceği eşsiz yerlerden bir tanesidir. Astım, nefes darlığı ve kanser gibi hastaların burada iyileştiği ve huzur bulduğu bilinmektedir. Hemen yanında Sülüklü Göl, 5 Km güneyinde Çubuk Göl’ü bulunmaktadır. Susuz, Karabey, Akar, Çiğdem ve Tuzla yaylaları ile birlikte yaylara zincirinin bir parçasıdır. Göynük 10 Km ötesindedir. Sünnet Gölü ve Mudurnu’ya da ulaşım mümkündür. Hemen hemen her tarafında yöre halkı tarafından yaptırılan çeşmeler bulunmaktadır. Su sıkıntısı çekilmez. Eskisi kadar olmasa da bölge halkı hayvan yetiştiriciliği yapmaktadır. Gezinizi yaylada kekik otları ile beslenmiş bir kuzuyu keserek taçlandırabilirsiniz. Elektriğin gelmesiyle birlikte yaylaya ilgi artmıştır. Yöre halkı, dışarıdan gelecek misafirleri konaklamak için nezih ağaç evler yapmaktadır. İsterseniz birkaç gece yaylada kalarak bütün stres ve yorgunluklarınızı giderebilirsiniz.

ÇÖP DÖKMEYİN

Doğa tüm güzellikleri ile bizi beklemektedir. Her anı muhteşem keyif ver bu güzellikleri korumalıyız. Daha sonra gelmemize ve bizden sonra geleceklere temiz bir doğa bırakmalıyız. Piknik esnasında oluşan naylon, plastik ve her türlü metal çöplerimizi doğaya bırakmamalıyız. Sık bitki örtülerin içerisine atmamalıyız. Yanımızda geri götürmeli ve en yakın belediye çöp bidonlarına atmalıyız. Sebze, meyve ve yemek artıklarını doğaya bırakabiliriz. Gerek o bölgede yetişen inek ve koyun gibi hayvanların yemesine ve gerekse de yabani hayvanların yemesine imkan vermiş oluruz. Ancak burada şuna çok dikkat etmeliyiz; yemek artıklarını kesinlikle naylon poşet içerisinde doğaya bırakmamalıyız. Çünkü; içerisinde tuzlu atıklar olduğu için koyun ya da inek poşetle birlikte bunu yemek isteyecektir. Hayvan poşeti parçalayamadığından boğazında kalmakta ve hayvan boğularak ölmektedir. Buna benzer birkaç hadise bölgede yaşanmıştır. Fakir köylünün iki ineğinden bir tanesi bu şekilde ölmüştür. Yaylalar doğa severlerden çok bölge halkının olduğu unutulmamalıdır. Dokurcun ve bölge yaylaları için her türlü yardıma hazır olduğumu da bu vesile ile belirtmek isterim. Daha güzel günlerde görüşmek dileği ile…

da-2 da6 dav-407390 davlumbaz-yaylasi-sakarya-10 davlumbaz-yaylasi-sakarya-14

Yazar: admin
Etiketler