Anasayfa » Yaylalarımız » Acelle Yaylası ve Göleti

Acelle Yaylası ve Göleti

Arkadaşlarınızla PaylaşınShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on LinkedIn
Linkedin

Acelle Yaylası ve Göleti

Adapazarına yaklaşık 55 kilometre uzaklıkta bulunan Beldibi köyüne gidilir. Köyden devam ettikten sonra Acelle Yaylası tabelası görülür ve 30 kilometre ilerledikten sonra yaylaya varılır.

Acelle Yaylası Türkiye’nin en kalabalık yaylalarından bir tanesidir. Bu yüzden yaz aylarında kamp için pek uygun olmayabilir. Etrafında birçok yürüyüş parkuru bulabileceğiniz Acelle’ye gitmek için en uygun mevsim ilkbahar ve sonbahar aylarıdır.

Gölet; Acele Yaylasının cazibesini artırdı

Adını yayla festivaline de veren Acelle Yaylası’ndaoluşturulan “Acele Göleti’ni “gezip-görmek isteyenler her geçen gün artıyor..Günü birlik geziler devamlı sürüyor..

Çeveresi 7 km karayolu ile çevrili olan göleti, araba ile gezmek mümkün..Göl etrafında. Çam ormanları arasında piknik imkanı da buraya olan ilgiyi üst düzeyde tutuyor…

Batı’sında “Yanık Yaylası” ile “Kurugöl”, Doğu’sunda “Sultanpınar” ve“Karapınar Yaylası” ile olan karayolu bağlantısı, Acele Göleti’ni yakından görmek, çevresini gezmek isteyenleri kendisine çekiyor…

Acelle’den  ve çevre yaylaları olan Yanık Yaylası ile Sultanpınar Yaylası’ndan Güney’e sınır  tarihi Göynük ve termal kenti Taraklı ilçelerine  karayolu bağlantısı da Acele Göleti’ni değerini bir kat daha artırıyor….

Göletin çevresinde asırlık ve görkemli, yaprağını döken A Meşe ile Köknar ağaçları, şimşirlikler ile iğne yapraklı oksijen deposu Çam ağaçları arasında piknik yapmak, doğa yürüyüşüne katılmak, karayollarından çevre yaylaları gezip-görerek gölet etrafında çadırda konaklamak, buraları keşfedenlerin vazgeçilmez tutkusu….

Bu yıl (2013) 24.kez yapılan “Acele Yayla Festivali” ile adını tüm Türkiye’ye duyuran Acele Göleti, Akyazı’nın yeni yüzü, yeni yıldızı olmanın gururunu yaşıyor, ziyaretçilerini bekliyor….

 

Yazar: admin
Etiketler